Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co nevnímáme u svých peněz ?

27. 2. 2019

penize.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Pixabay

 

 

Každý zaměstnanec pobírá svůj měsíční příjem. Na výplatní pásce vidí vypočítanou superhrubou, hrubou a čistou mzdu.

 • Hrubá mzda:  odvod státu: 6,5 % na sociální a 4,5 % na zdravotní pojištění.
 • Superhrubá mzda: zaměstnavatel zjednodušeně řečeno přičte k hrubé mzdě 25 % za sociální a 9 % za zdravotní pojištění, které spolu s daní z příjmu ve výši 15 % odvede státu.
 • Čistý plat: jsou příjmy zaměstnance po všech povinných platbách státu.

Skutečná hodnota práce je součet čistého příjmu se všemi povinnými odvody ze superhrubé i hrubé mzdy. To znamená, že superhrubá mzda je ve skutečnosti mzdou hrubou.

„Na světě nejtěžší věc k pochopení je daň z příjmu.“ (Albert Einstein [on line] citáty.net.)

Smysl všech námi získaných peněz

Peníze primárně zajišťují naše základní potřeby, kterými jsou: bydlení, jídlo, ošacení, obuv a vzdělávání. Mnoho lidí si každý měsíc sestavuje rodinný finanční rozpočet, aby byly připravené peníze úplně na vše. Pracujeme proto, abychom zajistili sami sebe a svou rodinu. K nikomu jinému tuto povinnost nemáme, protože nikdy nevíme, kdy a v jaké výši odložené nebo uspořené peníze budeme potřebovat. Pokud můžeme a opravdu cítíme potřebu finančně pomoci, vždy se jedná jen o naši laskavost, která se většinou časem změní v dar.

„Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů.“ (Woody Allen [on line] citáty. net.)

Měsíční rozpočet

Příjmy

Čisté příjmy všech členů domácnosti (u nás zaokrouhlujeme na stokoruny směrem dolů)

-

Výdaje:

Všechny povinné platby, jídlo, kapesné (zaokrouhlujeme na stokoruny směrem nahoru)

Rozdíl:

Peníze na nenadálé výdaje.

 • zůstává větší částka, je vhodné výhodně spořit do pojištěných vkladů s pomocí státních podpor třeba i každému členu rodiny;
 • z příjmů nelze nic odložit nebo dokonce peníze nevystačují, je nutné snížit výdaje, případně se poohlédnout po lépe placené práci.

Vrácené přeplatky

Alespoň polovinu si dát stranou na nenadálé výdaje. Pokud máme vše v pořádku, lze zbytek použít na maličkost pro radost celé rodiny

„Dvojice - to jsou dva lidé, kterým se daří dobře až večer. Partnerství začíná ráno a trvá celý den. Partnerství řeší všední, banální, nudné, trapné a tísnivé otázky - rozpočet, nákupy, zmatky, únavy, opravy bot či vymalování bytu, ledacos a všechno.“ (Miroslav Horníček [on line] citáty. net.)

Spoření

I sebemenší pravidelné pojištěné úspory s čistým ziskem aspoň nad hranicí 2,5% inflace s možnou finanční podporou státu nám zvyšují budoucí finanční prostředky. Hodně lidí utrácí peníze zodpovědněji, pokud je vydává hotově, než když platí kartou. Při platbě kartou si  nemusí člověk včas uvědomit neuvážené výdaje. Také proto, že těchto peněz nikdy nenosíme velké množství, jsme automaticky chráněni před útratami za něco, co vůbec nepotřebujeme a ani doopravdy nechceme.

Co je vlastně bohatství?

 • Osobní - zdraví, vrozené vlohy, praktičnost.
 • Sociální status -  opravdoví přátelé, vzdělání, způsob života, koníčky.
 • Celý náš vlastní třeba i velmi skromný dluhy nezatížený majetek.

„Bohatství se získává i ukládáním šestákových pravd.“ (Georg Christoph Lichtenberg [on line] citáty. net.)

 

Na naše peníze bývají nastražené pasti, které nám je mohou sebrat. My a naši blízcí z nich v lepším případě nebudeme nic mít, a v horším nám zůstanou jen oči pro pláč. Proto na tyto ničící vábničky připravuji nové navazující články.

 

Literatura a internetové zdroje:

 1. Lipovská, Hana. Kdo chce naše peníze?. Grada 2018. 205 s. IBSN: 978-80-271-0679-0
 2. Vladimír Pikora, Markéta Šichtařová. Nahá pravda, aneb, Co nám neřekli o našich penězích a budoucnosti. NF Distribuce. Praha 2012. 256 s. ISBN:  978-80-260-2811-6
 3. Wikipedia
 4. Ciáty.net