Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co znamená výraz:

30. 10. 2018

 

Bonmot

francouzsky bon mot - dobré slovo je vtipné a satirické vyjadřování.

Čím víc nepřátel pobiješ, tím víc jich máš.“ (Petra Neomillnerová , „omletý layelský bonmot“; Písně čarodějky: Hon na lišku [on line] citáty.net)

 

Fráze

„Záliba ve frázích vzniká z neznalosti fakt, z nepřítomnosti myšlenky a nedostatku úsudku vlastního, čímž se frázista dopouští zločinu podvodu.“ (Karel Poláček [on line] citáty.net)

Když někdo mluví ve frázích, tak se tím oproti jinému způsobu vyjadřování nikdy nechlubí, protože fráze nikomu nic nepřináší.

 

Ironie

„Ironie je, když sklerotik mluví o nezapomenutelných dojmech.“ (František Bulánek [on line] citaty.net/)

Ironie vyslovuje něco podstatně jiného, než skutečně míní. Může přehánět, zastírat nebo říkat přímý opak jako např. „Tak to byl fakt skvělej nápad!“ „To se mi opravdu povedlo.“

 

Sarkasmus

Sokratovský  sarkasmus pochází od athénského filosofa Sókrata. Jde o schopnost udělat ze sebe hlupáka za účelem získání informací, skutečného názoru nebo nalezení slabiny. Dnes to bývá kousavá, zraňující řeč, která obvykle pohrdá posluchačem, čímž odmítá komunikaci. Sarkastičtí lidé bývají považováni za bezcitné cyniky.

Sarkasmus je poslední útočiště těch, kdo prohráli.“ (R. Hoover [on line] wikipedia.org.)

 

Aforismus

Aforismus by měl obsahovat hlubší myšlenku, závažnější postřeh, a osobitý pohled na svět a mnohdy v sobě obsahuje humor, nadsázku, paradox atd. Některé aforismy zlidoví, stávají se přirozenou součástí jazyka a ovlivní i uměleckou tvorbu.

Aforismus umožňuje položit myšlenky do zákrytu tak, aby každá vybočovala z řady.“ (Ivan Fontana [on line] azcitaty.cz)

 

Metafora 

Metafora přenáší význam původního pojmenování na jiný předmět. Metafory mohou využívat různých druhů podobnosti.

„Metafory nám pomáhají pochopit nepochopitelné.“  (Dan Brown [on line]. citaty.net)

 

Literatura a internetové zdroje:

  1. PETRÁČKOVÁ, Věra a Jiří KRAUS. Akademický slovník cizích slov: [A-Ž]. Praha. 1998. Academia, 1. vydání.  834 s. ISBN: 8020006079.
  2. citaty.net
  3. azcitaty.cz
  4. cs.wikipedia.org