Jdi na obsah Jdi na menu
 


Finance trochu jinak

27. 3. 2019

koruna.jpg

 

 

 

 

 

Zdroj: orbitakpostcard.cz

 

„Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to. “(Ronald Reagan [on line] citáty.net)

 

 1.  

Dluh ČR r. 2017

34,6 % z HDP

 1.  

Dluh EU r. 2017

83,4 % HDP

 1.  

Nesplácené úvěry v ČR  

3,2 % z bankovních úvěrů

 1.  

Nesplácené úvěry v EU

4,9 % z bankovních úvěrů

 1.  

Nulový úrok

Technická 0 je, když úročení dosahuje 0,05 %. Se používá při tzv. kvantitativním uvolňováním peněz, které znehodnocuje měnu i vklady. V současné době se nabízí dluhopisy. Některé banky poskytují půjčky s nulovým úrokem, což lidi motivuje k zadlužování a opomíjení úspor.

 1.  

Záporný úrok

Dlouhá tisíciletí výše úroku vyjadřuje hodnotu peněz. Měl by být vyplácen za užívání svěřených či půjčených peněz. Pokud je inflace vyšší, než je kladná úroková míra, je skutečná hodnota úroku záporná a peníze jsou znehodnocené. Některé země eurozóny si vyzkoušely připisování záporného úroku na účtech svých klientů. Ekonomické využití mínusových úroků je sporné, protože zvyšuje nejistotu. Také je nepochopitelné, proč jsou investoři i lidé využívající bankovní účty vůbec ochotni investovat do jisté ztráty.

 1.  

Bankovní unie

Systém bankovního dohledu a řešení krizí bank na úrovni EU. Hlavním úkolem je zajištění a posílení finanční stability bank spolu s ochranou vkladatelů do pojištěných bankovních produktů.

 1.  

Basilejské dohody

Basilejský výbor pro bankovní dohled působí při Bance pro mezinárodní platby. Česká národní banka je členem Skupiny bankovních dohledů střední a východní Evropy.

 1.  

Obchodování s emisemi

Obchod je tak trochu zavádějící pojmenování, protože kupující vlastně platí poplatek za zvýšené znečišťování. Prodávající dostává odměnu za co nejlevnější snížení.

 1.  

Znalostní ekonomika

Zaměřuje se na lidi s kvalitním vzděláním, myšlením i schopností představivosti a tvořivosti, která se nedá přesunout do levnějších lokalit. Naše země sice láká kvalitní technologické investory svou polohou, ale bohužel nenabízí náležitě vzdělané lidi.

"Stále největší problém českých žáků je, že dostatečně neporozumí psanému textu, což je v mezinárodním srovnání nestaví do dobrého světla.“  (Zdroj Wikipedie, Znalostní ekonomika [on line])

 1.  

Inovace

„Podle údajů Deloitt z českých firem do 50 zaměstnanců inovuje pouze 35,2 %, zatímco evropský průměr je 45 %.“  (Dalibor Dostál, Businessinfo z 27. 2. 2019 [on line]). Také proto jsme příliš odkázáni na zahraniční nadnárodní společnosti. Petr Konvalinka z technologické agentury říká: „Peněz pro výzkum je dost. Chybějí ale projekty“ (Zroj: Businessinfo z 15. 1. 2019 [on line])

 1.  

Sdílená ekonomika

V rámci komunity umožňuje poskytnout svou věc, nemovitost ale i pracovní místo, pracovní stroje, nářadí jinému člověku či firmě ke krátkodobému či dlouhodobému užívání. Pokud se jedná o nájem za úplatu, je třeba se řídit našimi zákony. Pronájem a jeho výnosy spadají do podnikatelské činnosti, která přináší tak jako jiné druhy podnikání příjmy i rizika.

 1.  

Syndikát

Sdružení poradců, kteří organizují IPO, které tvoří hlavně investiční banky a výrobních podniků bez obchodní samostatnosti.

 

„Jen láska a naděje dávají život, na rozdíl od třeba ekonomiky nebo techniky.“ (Hebe Kohlbrugge [on line] citáty.net)
 

Internetové zdroje:

 • Finance.cz
 • Sněmovní tisk 1009
 • Peníze.cz
 • Wikipedie
 • Consilium.europa.eu
 • www.bbc
 • Businessinfo
 • ČNB [on line]
 • Hlídacípes.org
 • www.kurzy
 • ČT24
 • Fxstreet.cz
 • Citáty.net