Jdi na obsah Jdi na menu
 


Globalizace zločinu

20. 2. 2019

mafie.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Google, Flickr

 

Již víc jak deset let vzrůstá propojenost a rozšiřování zločinu i mafií na všechny kontinenty se svým devastujícím vlivem na lidi i země.

„Co zmohou zákony tam, kde vládnou jen peníze?“ (Gaius Titus Petronius [on line] citáty.net)


Zbraně a vojenský materiál

Převážně se jedná o vojenské i civilní zbraně, které dřív byly legální. Jedná se o:

  • Pozůstatky z válek;
  • Krádeže výrobcům, prodejcům, bezpečnostním složkám, někdy i vojákům a policistům;
  • Nedostatečně znehodnocené zbraně, nelegální úprava na ostré zbraně a výroba v černých manufakturách;
  • Ovládnutí licencovaných obchodů a úplatky úředníkům a celníkům
  • Pašování převážně ze zemí, ve kterých se válčí či pololegálně působí piráti a jiní zločinci

„Mezi zbraněmi zákony mlčí.“ (Marcus Tullius Cicero [on line] citáty.net)

 

Obchod s lidmi

Únosy turistů, novinářů, lékařů, zdravotnického personálu, zaměstnanců soukromých firem, humanitárních pracovníků, dobrovolníků i vojáci ze západních zemí za účelem získání výkupného. Postižené rodiny jsou donuceny mlčet o ohrožení svých blízkých a svém strachu. Obchodu s lidmi se ještě budu samostatně zabývat v jednom z příspěvků věnovanému novodobému otroctví.

 

„V tomto zločinném spolčení se každý rok dostane do zločineckých gangů 1 miliarda dolarů“ (Obchodníci s lidmi str. 189)

 

V knize Obchodníci s lidmi je uvedena řada uskutečných únosů již od roku 2013 a jejich pozdější spojení s uprchlickou krizí v letech 2015 - 16. Tento ničící proces nakonec dovedl Velkou Británii až k referendu a nynějšímu brexitu. V prologu autorka upozorňuje i na začínající rozpad evropských států.

 

Výroba a obchod s drogami

Nemusím chodit do zemí, ve kterých působí velcí a mocní narkobaroni. Ani si neumím představit, kolik lidí jen zneužívá předepsané i volně prodejné léky. Také si stačí vzpomenout, kolik Čechů bylo zatčeno a odsouzeno v zahraničí z důvodů pašování drog. Neustále jsme informováni, kolik drog či přípravků na jejich výrobu, varen pervitinu a pěstíren konopí odhalili naši celníci a policisté. Je toho tolik, že někteří z našich politiků si veřejně pohrávají s myšlenkou legalizace celého procesu.

„Neberu drogy. To já jsem droga.“ (Salvador Dalí [on line] citáty.net)

 

Ilegální výroba a obchod s alkoholem

Dosud mám v živé paměti metanolovou aféru. Ale převážně se pašuje značkový alkohol z důvodů vysoké spotřební daně. Zrovna tak se k nám pašují i cigarety a tabák. Spotřební daň se zpravidla pohybuje okolo 50 % ceny.

„Alkohol požívaný v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství.“ (hláška z filmu Limonádový Joe)


Obchod s přírodním a historickým bohatstvím

Jedná se hlavně o ochranu ohrožených a vzácných živočichů, rostlin i dalšího přírodního a historického bohatství, na němž vydělávají pašeráci. Zároveň vzniká problém i mnohým turistům, kteří si odváží domů v obchodě koupenou kabelku, boty či suvenýr bez náležitého povolení.

„Ochrana zvířat se rovná ochraně lidí. Chráníme lidstvo lidskou duší před zesurověním.“ (Magnus Schwantje [on line] citáty.net)

 

Kapesní krádeže

V loňském roce byl zveřejněn dokument o organizovaných kapsářských tlupách včetně denního plánu ukradené částky na jednoho převážně dětského zloděje hlídaného mladistvými a toku nakradených peněz. Protože tato každodenní kriminalita je špatně prokazatelná, je velmi důležité si dávat na své věci velký pozor.

„Kriminalita v České republice v poslední době stoupla o 300 procent. Jsem zneklidněn skutečností, že Praha bude nesporně křižovatkou mezinárodně organizovaného zločinu.“ (Karel Gott [on line] citáty.net)
 

Počítačová kriminalita

Internet poskytuje technologie ke kyberkriminalitě. Jsou jí podvody, krádeže, padělání, elektronická msta, pomluvy, vydírání, sabotáž i špionáž. Dále je nebezpečí útoků hackerů, počítačové vykradení bankovního konta, tvorba a šíření dětské pornografie.

„Všichni bychom měli chtít jeden internet, který není balkanizovaný, a který je otevřen každému.“ (Jared Cohen [on line] citáty.net)


Legalizace výnosů z trestné činnosti

Tzv. praní špinavých peněz zahlazuje stopy po nabytí majetku i financí trestnou činností. Většinou se jedná o přeměnu nebo převod majetku a mnohdy i uplácení vlivných osob a organizací. Kromě toho ještě u nás právní systém neumí včas zasáhnout vůči tzv. šmejdům spolu s firmami přesvědčujícími lidi k podpisu zavádějících, nepřehledných a podvodných smluv a vůbec nezná pojem lichva.

„Velcí zloději vždy vypadají jako počestní lidé.“ (Jules Verne [on line] citáty.net)

 

 

Literatura a internetové zdroje:

  1. Napoleoni, Loretta.  Obchodníci s lidmi. Vyšehrad. Praha 2017. 219 s. ISBN: 978-80-7429-901-8
  2. Zbrojnice.com
  3. Citáty.net
  4. Wikipedie