Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hravá čeština

23. 10. 2018

podzimni.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čeština nás svádí k hraní si se slovy, pojmy i názvy

„Čeština je krásná řeč. Ona má obrovskou plejádu slov pro obyčejný věci. Třeba kulaťoučké jablíčko. To neřeknete jinou řečí. Angličan musí říct “a litte round apple“, malé kulaté jablko…. Tomu přece chybí barva i vůně.“ (Jan Werich. citaty,net [on line])

 

Hraní si se slovy

 • Chytrý člověk - Chytrák = lstivý člověk i podvodník, chytračit = spekulovat, co se momentálně vyplatí bez ohledu na následky, chytrácký = nepředvídatelný, chytrolín = takový vševěda,
 • Kop kopat, kopnout, kopyto, kopytníci, překopat, překopnout, příkop, rozkopat, skopnout něco dolů, ukopat, vykopat, výkop, zakopat, zákop, zkopat někoho
 • Pych (lesní pych, neboli pytláctví) - ale i přepych
 • Mám pro tebe dárek Ty jsi mi ale pěkný dárek
 • Slovo díky se používá i jako lamentace: Díky vysokému věku mnozí lidé nemohou sehnat práci.

„Člověk se prý stal člověkem, když začal mluvit; ale jakmile začal mluvit, udělal druhého dne vtip: našel s úžasem, že se slovy možno si hrát. (…) Dávný člověk žasl nad kejklířstvím slov, jimiž je možno obracet vše naruby; toho překvapení se ovšem nezbavil, ani nenasytil dodneška.“ (Karel Čapek citaty.net [on line])

 

Názvy a pojmy

 1. Bydlení v přírodě s centrem na dosah

Název láká pozornost a zájem lidí, kteří hledají klidné byty v malé zástavbě, i když to často bývá bytový komplex a někdy pořád ještě panelová výstavba.

 1. Za socialismu: Zahradní město, Lužiny, Luka, Skalka atd.
 2. Viladomy: Zbuzany, na Vackově atd.
 3. Residence: Trojské výhledy, Trinity, Garden Towers atd.
 4. Terasy: Libeňské, Severní v Ústí nad Labem atd.
 5. Zdravé bydlení: Rezidence Pachnerova (u magistrály)
 6. Chytré bydlení: Holešovice
 1. Tunel
 1. Dopravní stavba
 2. Podvodné vyvádění peněz z firem, bank, investičních fondů tzv. tuneláři neboli podvodníky, kteří tunelují, čili vykrádají vlastní nebo svěřenou firmu na předem určená konta
 1. Trafika
 1. Prodejna tabáku a tiskovin
 2. Vytvořené lukrativní pracovní místo pro vysloužilé politiky, příbuzné a známé
 1. Sekáče (Secondhandy) a Levné potraviny

Tyto obchody nám přibývají rychleji než houby po dešti, což ukazuje na nedostatečné příjmy velké skupiny našich obyvatel. Odložené a věnované oděvy a doplňky k nám přichází především z ciziny. Vyřazené potraviny z prodeje obchodních řetězců pár měsíců před koncem lhůty spotřeby se většinou dováží z Německa.

 1. Sociální inženýři

Bezohledně, násilně a nepřirozeně mění člověka, společnost a přírodu podle svých často neuskutečnitelných představ. Jejich jednání pak nikdy nedosáhne vysněných cílů

 1. Celebrity

Slovo celebrita pochází z latiny. Původně se jednalo o vážené a respektované osoby z elity národa. Dnes je celebrita pouze veřejně známá osoba, která nemusí být vážená ani respektovaná. Stačí jí být i za cenu lží, skandálů, pobuřujícího vyjadřování a chování v hledáčku kamer a médií.

 1. Montovna

Naše země je v první desítce výrobních zemí světa, které jsou atraktivní pro investory, kteří jsou k nám lákáni tzv. pobídkami a malými platy, což jim umožňuje nízké náklady. Zdejší náklady, jim doma vydělají i víc jak 3x tolik.

 1. Vysmátý

Vysmátý člověk je v klidu, protože moc dobře ví, že se mu bez ohledu na to co dělá, nikdy nemůže nic stát.

 1. Korektní vyjadřování

Zpočátku se jednalo o zjemňování skutečnosti hlavně v lékařské terminologii, kdy lékař hovořil o nutném operaci v anestezii. Pak se člověk probudil třeba bez nohy. Po čase se mezi lidmi rozneslo, co slovo operace znamená, a začalo se mluvit o zákroku, s jehož pravým významem se lidé také hodně brzy seznámili. Nyní se máme všichni vyjadřovat korektně, čímž opět zastíráme skutečný význam všech jevů a věcí, které se nás přímo týkají.

Korektnost nerozlišuje. Hází všechny do jednoho pytle – jen na ten pytel dává jinou mašli.“ (Jitka Cholastová [on line])psychologie.cz)

 

Literatura a internetové zdroje:

 1. SMIEDTOVÁ. Věra. Čeština jak ji neznáte. Nakladatelství Lidové noviny, 2010. 208 s. ISBN: 978-80-7106-990-4.
 2. EISNER, Pavel. Rady Čechům, jak se hravě přiučiti češtině. Praha Odeon 1992. 299 s. ISBN 80-207-0369-1
 3. MARVAN, Jiří. Brána jazykem otvíraná, Akademia 2004. 434 s. ISBN: 80-200-0932-9
 4. Karel Čapek. citaty.net
 5. WERICH, Jan. citaty.net
 6. CHOLASTOVÁ, Jitka [on line] psychologie.cz