Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měnící se doba i společnost

13. 2. 2019

orloj.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Současná doba přicházející digitalizace, umělé inteligence a robotů vnáší do všech vrstev společnosti nejistotu a neklid. Z tohoto důvodu se lidé včetně politiků a elit ve vyspělých zemích světa a zvlášť u nás dělí do tří skupin. První dvě jsou zhruba stejně početné a poslední je nebezpečná.

 • První slovně podporuje všechny módní postoje, protože se obává o své výlučné postavení ve společnosti.
 • Druhá se bojí o své zaměstnání, budoucnost svých dětí i těžce získané materiální statky. Někteří z nich si představují návrat do socialismu nebo vládu tzv. silné ruky či absolutní moc císaře, krále, náboženského nebo duchovního vůdce atpod.
 • Třetí jsou šikanující lidé, kteří psychicky deptají či fyzicky napadají domácí zvířata, staré rodiče či prarodiče, své děti, partnery a další slabší bezbranné lidi. Nějaký z těchto přímých útočníků se může přiklonit k terorismu.

„Tajemství šťastného života spočívá v tom, s jakou elegancí dokážeme přijmout změnu.“ (Edgar Allan Poe [on line] citáty net.)

 

Přestože jsou první dvě části zcela znesvářeny, tak obě chtějí prodloužit či se pokusit zvrátit nástup už i k nám přicházejících nových technologií spolu s dalšími možnostmi. Výsledkem je znehybnění a jakoby zastavení času, což degraduje náš lidský život na stálý zápas o přežití. V časopisech a médiích je nám ukazován život v blahobytu, bezstarostnosti a lehkovážnosti současně s beznadějí bezdomovců. Jen obyčejné každodenní bytí se svými radostmi i trablemi jakoby vymizelo. Proto narůstají:

 1. Neurologické problémy jako je ztráta trpělivosti, špatné soustředění,  hyperaktivita, neuróza, hysterie, autoagresivní sklony, deprese, vyhoření spolu s únavovým syndromem a apatií. Někdy následuje i útěk k návykovým látkám.
 2. Zvyšování výkonnosti z důvodu požadavku vyššího HDP, stavu zaměstnanosti a sledování výše obratu u vybraného zboží a služeb
 3. Ztrácející se víra v budoucnost, při které se hodně lidí bezcílně a tím i bezvýsledně zaměřuje na stále nové získávání hmatatelných věcí a podsouvané představy šťastného života jako je honba za prchavými zážitky spolu s všude rozesílanými selfíčky; vyhledávání a sledování různých reality show a nekonečných seriálů; skandálů pomíjivých hvězdiček i veřejně známých lidí; získávání stále většího počtu „přátel“ i sledovanost fotografií a videí na sociálních sítích. Přitom tento hon čím dál tím častěji ohrožuje vlastní i cizí zdraví a životy.
 4. Mizející odkládání uspokojování svých potřeb a přání; kritické a logické myšlení společně se schopností úsudku a rozlišováním podstatného od nepodstatného; schopnost strategie; potřeba odlišení se; nadhled i smysl pro humor. Zároveň se snižuje i pocit zodpovědnosti vůči sobě samému, svým blízkým, ostatním lidem i svému okolí. 
 5. Transparentní neboli průhledná společnost, politika a vztahy. Tento apel znesnadňuje rozdílnost názorů, prosazování nových nápadů, navazování a udržování skutečných vztahů. Zároveň se stále víc šíří nařízení, zákazy, kontrola, kamery s následnými až likvidačními postihy.
 6. Politická korektnost uvalila tabu na správné pojmenování příčin v případě zhoršování bezpečnosti; nárůst agresivity a terorismu i důležité informace o přicházejících změnách, které nám dávají moderní technologie. Sice tím odstranila všechna negativní a nepohodlná slova, ale překreslováním a zamlčováním skutečnosti vyvolává obavu a nedůvěru ve společnosti.

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ (Seneca [on line] citáty.net)

 

Literatura:

 1. HAN, Byung-Chul. Vyhořelá společnost. Praha 2016. Rybka Publishers 283 s. IBSN:  978-80-87950-05-0
 2. HRUBEC, Marek. Odjištěná společnost. Praha 2015. Sociologické nakladatelství (SLON) 150 s. IBSN: 978-80-7419-228-9
 3. BROWNE, Anthon. Úprk rozumu. Praha 2009. Dokořán. 157 s. IBSN: 978-80-7363-240-3