Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spoření a investování

20. 3. 2019

pozvolny-rust.png

 

 

 

 

 Zdroj: Pixabay

 

Spoření

Hodně lidí ještě dnes vede své děti ke spoření mincí do prasátka. Ale asi proto, že na spoření neexistuje žádná reklama, tak mnoho dospělých na tuto samozřejmost zapomíná.

 • Finanční rezerva - pokud možno si každý měsíc odložíme nějaké peníze stranou pro nenadálé problémy a vydání. Odborníci doporučují mít k okamžité dispozici 3 – 6 měsíčních příjmů. Pokud někdo odkládá stranou hotovost, tak ji má do smluvně stanovené výše pojištěnou v pojištění své domácnosti.

 • Střednědobé spoření - Nejlepší a nejbezpečnější spoření je na pojištěném bankovním účtu. V letošním roce se předpokládá 2,5% inflace. Z tohoto důvodu je důležité vybrat vázané spoření i s možností čerpání státní podpory na několik let s čistým výnosem nad 3 %. Spořící i termínované účty nedosahují zhodnocení ani před zdaněním vyšší, než je předpokládaná inflace, tudíž není pro střadatele výhodné.

“Pravidlo číslo jedna je nikdy neprodělat. Pravidlo číslo dvě je nikdy nezapomenout na pravidlo číslo jedna.” (Warren Buffet [on line] digitalninomadstvi.cz)

 

Investice

Investování je dlouholetá záležitost, která leckdy přetrvá i generace. Investice se dělí na méně a více rizikové. V dnešní měnící se době jako bezpečné považuji investice do hodnot, které se nevysílají reklamy, nedají se koupit a hmotných předmětů. Vynaložené peníze by vždy měly přinést vyšší zhodnocení, než nabízí jakékoli pojištěné spoření, což je v dnešní měnící se době velmi nejisté.

 • Vztahy - věnování svého času a pozornosti partnerovi, dětem, příbuzným, přátelům i známým;

 • Zdraví - jedná se o promyšlený životní styl celé rodiny, ve které se co nejlépe stará o tělo i duši a vnímají se aktuální potřeby. Takto žijící lidé spoří i ve stáří nemalé peníze za doplatky potřebných léků i vedlejší náklady za léčení vážných nemocí. Životní styl se nemění podle módních rádoby vědeckých životních doporučení;

 • Vzdělání - způsob cítění, vnímání, myšlení a co člověk zná a umí správně použít, mu nikdy nikdo nemůže vzít. Přitom má vše potřebné k životu vždy s sebou;

 • Uznávané hodnoty - šperky, starožitnosti, umělecké předměty, investiční drahé kovy a diamanty, známky, mince i bankovky, některé sbírky, nemovitosti atd.

 • Penzijní připojištění - výhodou penzijního připojištění je možnost získání státního příspěvku a odpis daní. Jako každá investice je nepojištěná proti úpadku a může vykazovat ztráty, které nám mohou snižovat naše vklady. Bohužel ani u tohoto typu zajištění prostředků na důchod nelze předpokládat bezpečné vložení peněz;

 • Dluhopisy - vydávají různé firmy i státy, aby si zajistily peníze na rozvoj za předem stanovených podmínek. V případě krachu je věřitel neboli majitel dluhopisu ve svých uplatněných pohledávákách upřednostněn před akcionáři. Portál Peníze.cz z důvodů nízkého zhodnocení, zvýšených poplatků a u firemních dluhopisů i vyššího rizika tuto investici pro letošní rok nedoporučuje;

 • Podílové fondy - platí se vstupní poplatky a další srážky z pravidelně investovaných peněz. Jedná se o dlouhodobé ukládání peněz. Jedinou výhodou podílových fondů je možnost výběru aktuální částky peněz na svém podílovém účtu, který stejně jako ostatní investice není pojištěn proti ztrátě či úpadku;

 • Komodity - obchod cenných papírů na burze se surovinami, zemědělskými produkty, energií a kovy;

 • Akcie - cenné papíry, kterým jeho majitel, akcionář, získává možnost hlasovat na valné hromadě firmy (nejvyšší správní orgán společnosti), podíl na zisku neboli dividendy a v nejhorším případě se má nárok na poměrnou část z likvidačního zůstatku. Akcionář neručí za závazky společnosti.

“Nikdy neinvestujte do žádného nápadu, který nedokážete rozkreslit tužkou na papír.” (Peter Lynch [on line] digitalninomadstvi.cz)