Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. 3. 2019

prasatko.png

 

 

 

 

 

Zdroj: pixabay

 

Na každém rohu i ve všech médiích na nás vybafne reklama na bankovní a nebankovní úvěry. Kredit vzniklý jen bankovním úvěrem tvoří kolem 95 % oběživa ve vyspělých zemích. Všechny formy půjček a jejich splácení jsou k dohledání v registrech, což v případě financování důležitých potřeb, může být znemožnění úvěrování vzdělávání či bydlení.

„ Dluh: geniální náhražka za řetěz a bič otrokáře.“ (Ambrose Bierce Snadná cesta k životu bez dluhů str. 121)

 

Nebankovní půjčky

Nebankovní úvěry poskytují soukromé úvěrové či obchodní společnosti a jsou to půjčky poskytované investory.

 • Leasing většinou lidem umožňuje financovat koupi auta či jiné finančně náročné movité věci, která je do doby splacení majetkem poskytovatele peněz.
 • Obchodní společnosti poskytují půjčky většinou s nulovým navýšením; možnost zaplatit 1/3 a zbytek splácet (zbytek bývá 2/3 ceny, což si v daný okamžik leckdo neuvědomí). V poslední době je možnost poskytnutí kreditu nákupním řetězcem. Podle vyhledání na internetu se jedná o bezúročnou půjčku do 50.000 na pouhých 30 dní od čerpání. Při zažádání o prodloužení termínu nebo na základě splátkového kalendáře s vysokým RSPN = celkové procento ročních nákladů.
 • Úvěrové společnosti přímo inzerují půjčky bez doložení příjmů s nulovým či na první pohled nízkým úročením, které není uvedeno jako roční („per anual zkr. p.a.) na velmi krátkou dobu s velmi vysokým poplatkem za nezaplacení včas U některých společností bývá RPSN vyšší než 9.000 % z půjčené částky (zdroj: půjčka.co srovnání). Takto šíleně vysoké roční náklady na splacení úvěru, činí půjčku prakticky nesplatitelnou. Nabídky všech těchto společností přirovnávám k ruletě, ve které vždy vyhrává majitel kasina.

 „První a základní poučkou jakéhokoli finančního rozhodování je, že pokud je nějaká nabídka příliš výhodná, není něco v pořádku.(Petr Zámečník [on line] investujeme.cz z 18. 6. 2009)

 

Bankovní nabídky:

Když vejdu do jakékoli banky, abych si založila bankovní účet, je mi okamžitě nabídnuto poskytnutí:

 • Kontokorent je prezentován jako doplňková služba, která umožní čerpat peníze do mínusu s poměrně vysokým úrokem a mnohdy bývá zatížen měsíčními poplatky. Nevýhodou tohoto úvěru je, že každý rok musí být splacena čerpaná částka přesně ke dni sjednání.
 • Kreditní karta je úvěrovou kartou poskytující falešnou výhodnost bezúročným obdobím. Jakmile dlužník nestihne včas dorovnat účet, začnou okamžitě naskakovat úroky a poplatky. Kreditní karty jsou všemožně podporovány automatickými ojedinělými výhodami, které většinou uživatele přichází velmi draho. Běžná platební karta se nazývá debetní.
 • Spotřebitelský úvěr není účelový, a proto ho lidé využívají na jakékoli své potřeby a přání. Je třeba si vždy uvědomit, že veškerý luxus a exotická dovolená na dluh je pouhý přelud, který nás snadno může přivést do velkých potíží.

Co je nutné zvážit, než se vůbec o jakékoli půjčce začne uvažovat?

 1. Je možný odklad naplnění potřeby či přání o několik měsíců či let?
 2. Minimálně 5 let se platí pravidelné měsíční splátky z peněz, které dřív dávali stranou na nenadálé události.
 3. Pečlivý výběr banky. Ideální je si obejít několik bank a důkladně si nejlépe doma s partnerem pročíst podmínky včetně poznámek pod čarou. Čím srozumitelněji jsou podmínky napsány, tím jsou pro nás laiky bezpečnější.
 4. Roční úroky, celkové roční procentní náklady, pokuty a penále za později doručenou splátku.
 5. Zda a za jakých podmínek lze půjčka předčasně splatit?
 6. Jaká rizika kryje pojistka proti neschopnosti splácet?
 7. Jaké jsou podmínky při snížení či pozastavení splátek v případě nepříznivých událostí?
 • Hypotéka je hlavně využívána na pořízení či rekonstrukci bytu nebo rodinného domu a splácí se po dobu 20 – 30 let. Z tohoto důvodu je ještě důležitější než u spotřebního úvěru důkladně zvažovat poskytující banku a její využití. V dnešní době neúnosně drahého nájemného bydlení je stále pro mnoho mladých lidí výhodným řešením i přes zvýšení úrokových sazeb a zpřísnění podmínek.

"Banka je instituce, která Ti ráda půjčí peníze, můžeš-li přesvědčivě dokázat, že je v podstatě nepotřebuješ." (Bob Hope [on line] Citáty a paradoxy Pavel Kantorek, Michal Ptáček)

 

Literatura a internetové zdroje:

 1. Allen, Carr. Snadná cesta k životu bez dluhů. Praha. Jaro 2017. 204 s. IBSN: 978-80-906783-0-9
 2. Vladimír Pikora, Markéta Šichtařová. Nahá pravda, aneb, Co nám neřekli o našich penězích a budoucnosti. Praha. NF Distribuce 2012. 256 s. IBSN:  978-80-260-2811-6
 3. Půjčka.co srovnání
 4. Wikipedia
 5. Investujeme.cz
 6. Citáty a paradoxy [on line]